Δήμητρας & Κατακουζηνού 16 - Τηλ. 2551025202-2551038202 - Email : grammateia@iek-alexandr.evr.sch.gr

Η μάθηση αλλιώς στο ΔΙΕΚ Αλεξανδρούπολης

Του ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΠΕΤΡΙΔΗ                                                                                Αλεξανδρούπολη 30-10-2019

«Ποτέ δεν θα διασχίσεις τον ωκεανό, αν δεν έχεις το θάρρος να απομακρυνθείς από την ακτή». Χριστόφορος Κολόμβος (θαλασσοπόρος χαρτογράφος,ναύαρχος).

Αυτό το θάρρος είναι που διδάσκονται να διοχετεύσουν στους συνανθρώπους μας που το έχουν ανάγκη στην καθημερινότητα τους , μέσα από τις γνώσεις που θα αποκτήσουν οι σπουδαστές του τμήματος Βοηθός Εργοθεραπείας. Σε εκδήλωση που οργάνωσε το ΔΙΕΚ Αλεξανδρούπολης, την Τετάρτη 30 Οκτωβρίου 2019 στα πλαίσια της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Επαγγελματικών Δεξιοτήτων 2019 (Εuropean Vocational Skills Week 2019), με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Εργοθεραπείας που τιμάται κάθε 27 Οκτωβρίου, όπως έχει οριστεί από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, ανέπτυξαν το αντικείμενο της ειδικότητας τους.

Την εκδήλωση άνοιξε με την ομιλία της η διευθύντρια του ΔΙΕΚ Αλεξανδρούπολης Κα Δεβρένη Άννα, καλωσορίζοντας τους παρευρισκόμενους που κατέκλεισαν την αίθουσα. Τόνισε την σημαντικότητα των εκδηλώσεων αυτών, διότι δίνουν την δυνατότητα ενημέρωσης των σπουδαστών και εκπαιδευτών από άλλες ειδικότητες, για το έργο που συντελείται στα υπόλοιπα τμήματα του ΙΕΚ. Επίσης απήυθηνε κάλεσμα στις τοπικές αρχές και τους φορείς να παρευρεθούν σε μελλοντικές παρόμοιες δράσεις. Τον λόγο πήραν και εκπαιδευτές των τμημάτων Τεχνικός Τουριστικών Μονάδων και Δημοσιογραφίας, (των οποίων οι σπουδαστές με τον τρόπο τους συμμετείχαν στην εκδήλωση οι μεν με την υποδοχή του κοινού στην εκδήλωση και την παράθεση μπουφέ, οι δε με την κάλυψη της εκδήλωσης ως εκκολαπτόμενοι δημοσιογράφοι) από τους οποίους έγινε ολιγόλεπτη ενημέρωση , για τις δικές τους σχολές.

Η κύρια παρουσίαση της εκδήλωσης την οποία συντόνιζαν οι εκπαιδευτές του τμήματος Εργοθεραπείας, ξεκίνησε με ένα βίντεο των σπουδαστών στο οποίο εξηγούσαν με τον δικό τους ιδιαίτερο τρόπο, τι διδάσκονται και πως βοηθούν τους ασθενείς. Στη συνέχεια ως κύριος ομιλητής ο εκπαιδευτής και επαγγελματίας εργοθεραπευτής Κος Σικλαφίδης Περικλής μέσω οπτικοακουστικού υλικού, έκανε μια ιστορική αναδρομή στον τομέα της Εργοθεραπείας, όπου οι απαρχές της ουσιαστικά ανακαλύπτονται στην αρχαιότητα και φτάνουν μέχρι σήμερα παίρνοντας την σύγχρονη μορφή της στις αρχές του 20ου αιώνα στις Η.Π.Α. Η χρησιμότητα της εργοθεραπείας, σε ένα μεγάλο αριθμό διαγνωστικών κατηγοριών σε ασθενείς όλων των ηλικιών, επιβεβαιώνει την άνοδο και εξάπλωση της παγκοσμίως. Ως επάγγελμα υγείας το οποίο πραγματεύεται την προώθηση της υγείας και της ευημερίας, μέσω του ανθρώπινου έργου που ανήκει  στον τομέα Υγείας και Πρόνοιας τονίστηκε πως το έργο του εκτός από ιατρικό, είναι  κοινωνικό και ανθρωπιστικό. Στην συνέχεια παρουσιάστηκαν εικόνες και βίντεο από διάφορα αντικείμενα αλλά και χώρους όπου οι εργοθεραπευτές βοηθούν τους ανθρώπους όλων των ηλικιών όπου κι αν βρίσκονται (σε νοσοκομεία, σχολεία, κέντρα αποκατάστασης, φυλακές, στα σπίτια τους  κ.α.) και αδυνατούν να συμμετέχουν στην καθημερινή ζωή.

Αναφερόμενος για τον τομέα της Εργοθεραπείας στην χώρα μας, ανέφερε ότι ιδρύεται το 1977 ως σχολή, στα τότε Κ.Α.Τ.Ε.Ε. (Κέντρα Ανώτερης Τεχνικής Επαγγελματικής Εκπαιδεύσεως). Ο Σύλλογος Ελλήνων Εργοθεραπευτών ιδρύεται το 1982 και από το 1985 με απόφαση του Π.Ο.Υ. (Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας) ανήκει στην Παγκόσμια Ομοσπονδία Εργοθεραπευτών. Ως επαγγελματικός τομέας, δήλωσε πως έχει μέλλον στην σύγχρονη κοινωνία τόσο στον ιδιωτικό όσο και στον δημόσιο τομέα.  Στην συνέχεια δόθηκε ο λόγος στο κοινό για ερωτήσεις και απορίες, στις οποίες απάντησαν ο κ. Σικλαφίδης και η επίσης εκπαιδευτικός του τμήματος Κα Καλουτσκίδου Δήμητρα. Ως επίλογο μας συστήθηκαν οι σπουδαστές και μελλοντικοί εργοθεραπευτές, δίνοντας ο καθένας την δική του άποψη και θέση για τον λόγο που ακολούθησε την ειδικότητα αυτή μέσα και από προσωπικές εμπειρίες.

Σε μια πολύ ωραία εκδήλωση  παρουσιάστηκε το τόσο σημαντικό ιατρικό και κοινωνικό έργο, που συντελείται στον τομέα της εργοθεραπείας, ωστε όλοι οι άνθρωποι να έχουν δικαίωμα και θάρρος, να αντιμετωπίσουν τις δυσκολίες που συναντούν στην <<κανονικότητα>> της καθημερινής ζωής, που για τους περισσότερους ανθρώπους θεωρείτε δεδομένη. Αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον και ο υπόλοιπος κύκλος εκδηλώσεων που ξεκίνησε στα πλαίσια της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Επαγγελματικών Δεξιοτήτων 2019 που θα διεξαχθεί  στο διάστημα από 30.10.2019  εώς και 20.12.2019.